
Onkologia - czym się zajmuje?
Można powiedzieć, że rak i nowotwory są plagą współczesnych czasów. Dlatego też onkologia (nauka zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń nowotworowych) znajduje się w centrum zainteresowania wielu osób. Wzrastająca świadomość społeczna sprawia, że coraz częściej zapobiegawczo badamy się w kierunku schorzenia nowotworowego, więc w razie jego powstania zwiększamy swoje szanse na wyleczenie się z choroby nowotworowej. Można powiedzieć, że onkologia traktuje temat nowotworów całościowo, ponieważ zajmuje się także promocją zdrowia i badań profilaktycznych oraz wsparciem dla osób, u których potwierdzono raka.
Profilaktyka onkologiczna i promocja zdrowia
Aby móc zapobiegać powstawaniu nowotworów lub guzów, niezbędna jest wiedza odnośnie tego, skąd one się właściwie biorą. Onkologia Warszawa traktuje więc ten temat całościowo, dostarczając informacje z zakresu zapobiegania powstania raka. Niestety rak bywa też dziedziczny lub powstaje z innych nieznanych czynników, jednak można go we właściwym czasie wykryć, stosując się do odpowiednich zaleceń. W tym wypadku wskazane są regularne badania profilaktyczne, zwłaszcza jeśli jesteśmy w tym aspekcie obciążeni genetycznie lub zaliczamy się do grona osób o zwiększonym ryzyku posiadania raka.
Dodatkowo powstaniu raka można zapobiec poprzez codzienne prawidłowe i zdrowe funkcjonowanie, czego między innymi promocją zajmuje się właśnie onkologia. Mniej narażone są osoby, które przestrzegają zasad zdrowej diety, dbają o wykonywanie aktywności fizycznych, nie palą papierosów i piją alkohol w niewielkich ilościach. Ponadto podczas opalania się (zwłaszcza częstego) należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem, ponieważ promieniowanie jest groźne dla naszej skóry i może skutkować jej rakiem.
Onkologia - diagnostyka oraz leczenie
Onkologia dostarcza szereg metod diagnozowania schorzeń nowotworowych, które z łatwością sobie radzą z ich wykryciem oraz ustaleniem ich stopnia przebiegu. Wymienić tutaj można mniej i bardziej wymagające rodzaje badań: badanie USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i badanie histopatologiczne. Kiedy klasyczne badanie USG lub tomografia okazują się niewystarczające dla pełnej i pewnej oceny sytuacji, pacjenci kierowani są na dalsze badania pozwalające na potwierdzenie lub wykluczenie obecności danego schorzenia nowotworowego.
Z racji coraz większej powszechności nowotworów onkologia od lat nieprzerwanie się rozwija, dostarczając skuteczne metody leczenia w przypadku dużej ilości pacjentów. Wpływ na to mają oczywiście czynniki związane z konkretnym rodzajem nowotworu, jego stopniem oraz z czasem, kiedy został on wykryty i leczony. Rak bądź nowotwór jest możliwy do wyleczenia dzięki radioterapii, farmakoterapii i chemioterapii, jak również poprzez przeprowadzenie operacji chirurgicznej.
Komentarze