
Objawy raka płuc
Rak płuc jest uważany za najczęściej występujący nowotwór złośliwy u człowieka — zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Nowotwór płuc można podzielić na dwie grupy: drobnokomórkowe oraz niedrobnokomórkowe. We wczesnych stadiach choroby rak płuc może nie dawać symptomów alarmowych, a późne rozpoznanie choroby negatywnie wpływa na nasze rokowania. W przypadku zaawansowania choroby większość pacjentów nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Problemem związanym z wczesnym wykryciem i diagnostyką guza jest właśnie bezobjawowy rozrost guza. Pierwsze objawy zazwyczaj związane są ze wzrostem guza lub jego naciekaniem na tkanki zewnętrze czy jego rozrostem. Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania umożliwia wykonanie zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca, zanim zacznie rozprzestrzeniać się na inne narządy. W przypadku raka płuc kluczowe znaczenie odgrywa szybka jego diagnostyka i wczesne wykrycie choroby.
Początkowe objawy raka płuc
W przypadku wczesnego stadium zaawansowania raka płuc objawy choroby z reguły są dość niespecyficzne, dlatego nowotwór płuc jest najczęściej diagnozowany podczas badania rentgenowskiego czy tomografii komputerowej przeprowadzanej z zupełnie innych wskazań. Potencjalne symptomy raka płuc często są mylone i ignorowane, ponieważ są charakterystyczne dla innych jednostek chorobowych. Jakie niepokojące objawy możemy wymienić?
Kaszel — jest to jeden z najczęstszych objawów raka płuca, z czego u prawie 1/3 pacjentów przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny. Pojawienie się długotrwałego kaszlu trwającego więcej niż 3 tygodnie, a także zmiana charakteru kaszlu są potencjalnymi objawami raka płuc, o których warto poinformować lekarza onkologa.
Duszność — mogą mieć one wiele przyczyn, m.in. dochodzi do rozrastania się guza, który blokuje całkowicie lub częściowo światło jednego z głównych oskrzeli, co może doprowadzić do niedodmy czy zakażenia części płuc.
Świszczący oddech — jest to poważny objaw wymagający natychmiastowego kontaktu z lekarzem onkologiem. Zwykle świszczący dźwięk jest słyszany przy wydychaniu powietrza — dochodzi do niego ze względu na zbyt dużą objętość płynów w płucach.
Krwioplucie — zarówno odkrztuszanie wydzieliny z krwią, jak i chrypka to niezwykle groźne objawy, które są dość niepokojącymi objawami raka płuc, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Chrypka — jest to objaw, który często występuje u osób zapadających na przeziębienie czy w przypadku toczącej się infekcji w klatce piersiowej. W przypadku osoby palącej, jeżeli chrypka nie przejdzie po 2-3 tygodniach, warto skonsultować ją z lekarzem.
Utrata wagi i uczucie zmęczenia — rak płuc to choroba, która może rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów, jednakże w zaawansowanym stadium najczęściej charakteryzuje się dość nagłą utratą masy ciała, jak również nadmiernym znużeniem.
Ból w klatce piersiowej oraz barkach — jest to zazwyczaj skutek naciekania przez raka płuc ściany klatki piersiowej, żeber oraz kręgosłupa.
Opadanie powieki i zwężenie źrenicy — objawia się wtedy, gdy do rozwoju guza dochodzi w szczycie jednego płuca, są to dość specyficzne oznaki raka płuc.
Komentarze