
Lekarz flebolog - czym się zajmuje?
Flebologia to dziedzina z zakresu medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób żylnych. W Polsce jako że nie ma odrębnych specjalistów w tej dziedzinie, flebologami nazywamy między innymi chirurgów i radiologów, którzy zajmują się problemami układu krwionośnego. Flebologowie muszą mieć więc olbrzymi zakres wiedzy związany z medycyną ogólną, diagnostyką i chirurgią, aby móc z powodzeniem wykonywać swoją pracę i dobrać najlepszą metodę leczenia dla swojego pacjenta. Bardzo często lekarze w klinikach estetycznych są również flebologami, jako że choroby żylne, takie jak choćby żylaki oraz pajęczaki, bywają też traktowane jako defekt kosmetyczny.
Objawy kluczowe dla flebologa
Do lekarza flebologa warto się udać, kiedy cokolwiek niepokojącego dzieje się z naszym układem krwionośnym, zwłaszcza jeśli mamy predyspozycje genetyczne w tym zakresie. Do objawów interesujących lekarza flebologa możemy zaliczyć:
- - ból żył,
- - ból, pieczenie i swędzenie nóg,
- - uczucie mrowienia kończyn,
- - przebarwienia kończyn dolnych,
- - szybkie marznięcie nóg,
- - niepokojące rany usytuowane w obrębie kończyn dolnych,
- - ciężkość nóg,
- - nabrzmiałość kończyn,
- - inne niepokojące objawy, szczególnie związane z występowaniem w kończynach dolnych.
Wymienione symptomy mogą wskazywać na żylaki lub inne, dużo poważniejsze dolegliwości. Diagnostyka w tym zakresie opiera się na wynikach badania USG Doppler, które przeprowadza właśnie lekarz flebolog.
Choroby żył - leczenie przez flebologa
Jeśli pojawiają się dolegliwości związane z układem krwionośnym, nie należy lekceważyć tych objawów, nawet gdy nie są szczególnie dokuczliwe, ponieważ mogą wskazywać na rozwijanie się rozmaitych chorób:
- - żylaków,
- - zakrzepicy żylnej wraz z jej późniejszymi konsekwencjami zwanymi zespołem pozakrzepowym,
- - niewydolności żył,
- - zapalenia żył,
- - i innych.
Flebolog po postawieniu diagnozy wybiera najlepszą metodę leczenia danego schorzenia, mając na uwadze jego charakter, stopień nasilenia i ewentualne przeciwwskazania. Wśród stosowanych metod leczenia można wskazać rozmaite czynności o charakterze zapobiegającym, stosowanie lekarstw, wykonanie zabiegu skleroterapii, laseroterapii oraz operacji chirurgicznych.
Komentarze